سال جهش تولید
امروز دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ ۰۳:۴۶
 

اخبار

آخرین اقدامات بهداشت و درمان اهواز جهت پیشگیری از بیماری کرونا ویروس

رئیس بهداشت و درمان اهواز آخرین اقدامات بهداشت و درمان در جهت پیشگیری از شیوع بیماری کرونا ویروس را تشریح کرد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بهداشت و درمان اهواز ، دکتر بهرام دهقان ، رئیس این بهداشت و درمان آخرین اقدامات انجام شده جهت پیشگیری از بیماری کرونا ویروس را تشریح کرد.

دکتر دهقان گفت : با آغاز شیوع بیماری کرونا ویروس (covid 19) در کشور ، بهداشت و درمان اهواز در راستای حفظ سلامت شاغلین و جمعیت تحت پوشش اقدامات ویژه ای را در سطح بهداشت و درمان و در سطح شرکتهای نفتی منطقه انجام داده است.

وی تصریح کرد : بهداشت و درمان اهواز ضمن اجرای تمامی پروتکل ها و دستورالعمل های ابلاغی ستاد سازمان و معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور ، از همان روزهای ابتدایی شیوع بیماری کرونا ویروسی ، در تمام مراکز درمانی تریاژ از بدو ورود و جداسازی بیماران تنفسی و غیر تنفسی را اجرایی نموده است. در درب ورودی بیمارستان بزرگ نفت تریاژ اولیه و اندازه گیری درجه حرارت مراجعه کنندگان به صورت 24 ساعته انجام می شود و بیماران تنفسی و تبدار از بیماران غیر تنفسی جدا می شوند. بیماران تنفسی مجددا در اورژانس بیمارستان توسط پرستار تریاژ شده و در صورت وجود علائم و مشکوک بودن ، به اتاق ایزوله هدایت شده ، پزشک بر بالین بیمار حاضر می شود و در صورت نیاز سی تی اسکن و آزمایشات لازم انجام می گردد. آزمایش تشخیص بیماری کرونا ویروس به آزمایشگاه رفرنس ارسال می گردد و در صورت لزوم بیمار پس از اخذ پذیرش به بیمارستان معین استان اعزام می شود. پیگیری جواب آزمایش بیماران و گزارش به ستاد رها و معاونت درمان نیز انجام میشود . همچنین اسامی افراد در سامانه McMc  ثبت می شود. به علاوه بیمارانی که امکان درمان در منزل را دارند با در اختیار قرار دادن داروی اختصاصی و پس از پایدار شدن وضعیت عمومی ترخیص شده و تمامی توصیه های لازم جهت قرنطینه خانگی به ایشان ارائه می شود.

دکتر دهقان گفت : در بیمارستان بزرگ نفت اهواز مسیر ورودی بیماران تنفسی و غیر تنفسی از درب ورودی بیمارستان کاملا جدا شده و OPD بیماران غیر تنفسی به کلینیک قلب 2 منتقل شده است و جهت رفاه حال بیماران و حفظ جداسازی ، داروخانه های تخصصی 1 و 2 به صورت کاملا تفکیک شده و هر دوبه صورت 24 ساعته مشغول فعالیت هستند.
وی گفت : با همت داروسازان و دیگر همکاران واحد خدمات دارویی در ابتدای شیوع ویروس کرونا ، حدود 2000 لیتر محلول ضدعفونی کننده دست در بهداشت و درمان اهواز ساخته شد.

وی افزود : در صورت افزایش تعداد بیماران کرونایی در استان خوزستان ، بیمارستان بزرگ نفت اهواز آمادگی کامل جهت پذیرش این بیماران را دارد و در همین راستا دو بخش کاملا مجزا جهت بیماران کرونایی تجهیز شده است ، بخش داخلی مردان با ظرفیت 30 تخت و بخش CCU قدیم با ظرفیت 8 تخت به طور کامل تجهیز شده است .
وی همچنین گفت: در راستای عمل به مسئولیت اجتماعی وزارت نفت نسبت به مردم استان خوزستان ، 20 دستگاه ونتیلاتور (تهویه مکانیکی) خریداری شده و در اختیار دانشگاه جندی شاپور اهواز قرار می گیرد.

رئیس بهداشت و درمان صنعت نفت اهواز گفت :  در بیمارستان بزرگ نفت جهت پیشگیری از مراجعات غیر ضروری افراد اقدامات ویژه ای انجام شده از جمله اینکه تا اطلاع ثانوی ملاقات بیماران ممنوع شده است و کلینیک های تخصصی نیز تعطیل می باشد. همچنین جهت رفاه حال بیمارانی که نیاز به داروهای تخصصی دارند ، داروهای تخصصی هر فرد علاوه بر داروخانه های بیمارستان بزرگ نفت در داروخانه های مجتمع های تخصصی سلامت خانواده شهدای نفت و کارون نیز قابل دریافت می باشد.

به علاوه در مجتمع تخصصی سلامت خانواده شهدای نفت کلیینیک ریه با حضور متخصصین داخلی به صورت دو شیفت از ساعت 10 الی 15 و 17 الی 22 جهت ویزیت بیماران تنفسی فعال می باشد.

وی همچنین گفت : طبق ابلاغ ستاد سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت ، واحد EOC (اورژانس پیش بیمارستانی) و تیم واکنش سریع تشکیل شد و اقدامات و فعالیت های خود را آغاز نمود. واحد EOC بهداشت و درمان صنعت نفت اهواز متشکل از یک پزشک و یک پرستار در سه شیفت کاری مشغول به فعالیت است. واحد EOC   شماره تلفن های  06134443777 ، 06134443825 ، 06134162586 و تلفن داخلی 538 را جهت پاسخگویی 24 ساعته به جمعیت تحت پوشش در زمینه بیماری کرونا اعلام نموده است. این واحد به صورت شبانه روزی آماده پاسخگویی می باشد.

دکتر بهرام دهقان ضمن تشریح فعالیت های EOC گفت : واحد EOC بهداشت و درمان اهواز از سوی ستاد سازمان به عنوان EOC معین منطقه انتخاب شده و وظیفه جمع آوری اطلاعات مراجعین تنفسی مرتبط با بیماری COVID19 به مناطق آبادان ، ماهشهر ، آغاجاری ، گچساران ، مسجد سلیمان  و مراجعه کنندگان به درمانگاههای عملیاتی ، درمانگاههای خانواده ، اورژانس بیمارستان بزرگ نفت وتجزیه و تحلیل اطلاعات و ارائه گزارش به ستاد سازمان را بر عهده دارد.

دکتر دهقان در زمینه فعالیت ها و اقدامات تیم واکنش سریع نیز گفت : تیم واکنش سریع با حضور کارشناسان خبره بهداشت و به منظور کنترل ، آموزش و پایش افرادی که با بیماران مشکوک در محل کار و یا منزل در تماس بوده اند تشکیل شده است. نظارت بر عملکرد تیم واکنش سریع بر عهده EOC  بوده و  مواردی که توسط EOC به عنوان موارد مشکوک یا محتمل یا تایید شده معرفی می شوند توسط تیم واکنش سریع  پایش شده و تیم به محل کار یا منزل فرد اعزام شده و اقدامات و آموزش های لازم در زمینه پیشگیری و گندزدایی و ضدعفونی و پیگیری های بعدی را انجام می دهند.

دکتر دهقان در ادامه گفت : بهداشت و درمان اهواز از ابتدای شیوع بیماری کرونا ویروسی (COVID19) جلسات متعددی را با مدیران و روسای اچ اس ای شرکتهای نفتی تابعه برگزار نموده است.در این جلسات با تاکید ویژه بر حفظ سلامت کارکنان مناطق ستادی و عملیاتی برنامه ریزی های متعددی در جهت ضدعفونی و گندزدایی کلیه ساختمان ها ، اماکن صنعتی ، مراکز عملیاتی، رستورانها و آشپزخانه ها ، وسایل نقلیه درون شهری و برون شهری (اتوبوس ها ، آمبولانس ها و ... ) ، آموزش کارکنان و جمعیت تحت پوشش ، تب سنجی کارکنان شاغل در بخش های ستادی و   ...  به عمل آمده است.

وی همچنین تصریح کرد: مطابق برنامه ریزی های انجام شده ، ضمن شناسایی شاغلین پر خطر  شرکتها از طریق بررسی پرونده های موجود در طب صنعتی و در جهت کاهش حضور کارکنان در مکان های اداری شلوغ مقرر شد شاغلین پرخطر شرکتها ترخیص شده و حضور کارکنان در مکان های اداری پرتردد به حداقل برسد. همچنین برنامه ریزی های ویژه ای در جهت افزایش زمان حضور کارکنان عملیاتی در دکل ها و کنترل شدید ورود و خروج به دکل ها به عمل آمده است و مقرر شده در صورت امکان مدت حضور کارکنان اقماری در هر نوبت کاری افزایش یابد. گواهی سلامت کارکنان اقماری قبل از  اعزام به دکل باید توسط پزشک تأیید گردد. به علاوه بایستی گواهی سلامت جهت کارکنانی که به صورت ماموریتی به دکل ها اعزام می شوند نیز صادر شود.
دکتر دهقان اظهار کرد : همچنین مقرر شده نظارت پزشکان در تمامی درمانگاههای صنعتی و اردوگاههای پشتیبانی حفاری و دکل ها افزایش یابد.
وی گفت : در این نشست ها بر عدم برگزاری اجتماعات، تعطیلی رستورانهای نیمروزی و باشگاههای غذاخوری و .. نیز تاکید شده است.

در پایان دکتر بهرام دهقان ضمن ابراز خرسندی از ارتباط مثبت و تنگاتنگ بهداشت و درمان اهواز با شرکت های تابعه در منطقه جنوب گفت : از ابتدای شیوع بحران کرونا کلیه دستورالعملها و یا چکیده کاربردی آنها از طریق روابط عمومی و معاونت بهداشت و طب صنعتی به واحدهای مرتبط شرکتهای تحت پوشش ارسال شده است و مطمئنا پیشگیری از شیوع بیماری کرونا ویروسی در سطح کارکنان و جمعیت تحت پوشش صنعت نفت جز با تلاش و همکاری و هماهنگی همه ی واحدها و بخش ها و حوزه های مختلف وزارت نفت میسر نخواهد شد.

 

 

۲۵ اسفند ۱۳۹۸ ۱۵:۱۰
روابط عمومی بهداشت و درمان صنعت نفت اهواز |
تعداد بازدید : ۲۰۳

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما از طریق سامانه پیامکی:

ارسال نقطه نظرات به شماره پیامکی 50005839